Reklamlar

Master in the House 112.Bölüm

Yeni bir başlangıç yapıyoruz bu bölümde.Lee Sang Yoon ve Yuk Sung Jae bildiğiniz üzere artık program da yoklar.

Yuk Sung Jae askerlik sonrası program devam ederse tekrar dönebilir ama Lee San Yoon için umut etmekten başka bir çare yok sanırım.

Bu bölüm de Sung Jae’nin arkadaşı Ong Seung Wu günlük öğrenci olarak çıkıyor karşımıza ama devam edecek mi henüz bilmiyorum.

Üyelere çabuk uyum sağlayan neşeli ve yetenekli biri umarım kalır.

Kim Duk Soo

Bu haftaki bölümüzde ki Ustamız Kim Duk Soo. Kim Duk Soo 23 Eylül 1952 Güney Kore Daejeon doğumludur.

Kim Duk Soo ‘Dahi’ kelimesi olağanüstü yeteneklere sahip bir kişiyi
tanımlamak için kullanılmamalı, daha çok bu yetenekleri etrafındakilerden bu anlamda
en iyi ilham almak için kullanan bir kişiyi tanımlamak için kullanılmalıdır.

Bu terim, SamulNori’nin lideri,1952 doğumlu
Kim Duk soo için uygun bir unvandır.
Babası onu diğer sekiz kardeş arasından Namsadang adlı gezgin sanatçılar geleneğinde
profesyonel bir müzisyen olarak izinden gitmesi için seçti.

Beş yaşındayken, Başkan’ın performansıyla ödüllendirildi ve böylece onu dünyanın
hemen her köşesine götüren inanılmaz bir kişisel kariyere başladı.
Seul’deki Kore geleneksel müzik ve sahne sanatları okulundan mezun oldu
ve profesyonel hayatının talepleri devralınmadan önce bir yıllık üniversiteye katıldı.

Oyuncu olarak yeteneklerinin yanı sıra sadece müzik değil, dans ve tiyatroyu da içeren sayısız prodüksiyonu yönetti, yönetti ve yarattı.

SamulNori oluşumuyla 1978’de hayatı yeni ve karmaşık boyutlar kazandı.
Grubu oluşturmanın beş özel amacı vardı: Kore’nin geleneksel müziğini
daha pahalı bir şekilde araştırmak, diğer geleneklerin müzik ve enstrümanlarını
(özellikle perküsyon enstrümanları) kelime boyunca incelemek,
yeni müzik yaratmak ve öğrenciler için eğitim fırsatları sağlamak
ve diğerleri Kore perküsyonunu öğrenmek için. Buna ek olarak,
lider olarak grubun tanınan mükemmelliğini sürdürme sorumluluğuna sahipti.

SamulNori Hanullim, Inc.1993 yılında çeşitli
Kore geleneksel sanatlarını performanslar,
araştırmalar ve eğitim yoluyla daha iyi korumak
ve tanıtmak amacıyla kuruldu.
Geleneksel Kore sanatlarına ilişkin sanatsal vizyonları,
büyümeye devam edebilmesi için sürekli yaratıcı bakım gerektiren
canlı bir varlık olmasıdır.
Bu amaçla, geleneksel Kore sanatlarının ruhunun yalnızca
performanslarda değil,
aynı zamanda etkili eğitim programlarında da somut bir tezahürü olmalıdır.

Bu nedenle hem Koreli hem de evrensel, eski ve modern, erişilebilir bir sanat yaratmak onların hayalidir.

Peki SamulNori nedir?

SamulNori, Kore’de ortaya çıkan bir perküsyon müziği türüdür.Samul kelimesi “dört nesne” anlamına gelirken, nori “oyun”anlamına gelir.Samul nori, pungmul adı verilen dört geleneksel Kore müzik aleti ile gerçekleştirilir.Bunlar Kkwaengwari (Quorn), küçük bir gong; Jing (Jing), daha büyük bir gong; janggu (Janggu), bir kum saati şeklinde davul; ve Buk (Kuzey), bas davul benzer bir varil davul.

Samul nori’nin kökleri, müzik, akrobasi, halk dansı ve videoları karıştıran bir Kore halk türü olan “Kore geleneksel vurmalı çalgıları çalmak” anlamına gelen Pungmul nori’dir.

Samul nori, iyi hasatları sağlamak ve kutlamak için geleneksel olarak pirinç yetiştiriciliği köylerinde gerçekleştirildi.

Modern zamanlara kadar, Kore halkının onda dokuzu tarımsal işlerde kullanıldı ve bu tür Kore müziğini tanımladı.

Pungmul nori ayrıca “Nong-ak nori” (Nong) olarak da adlandırılır: “nong” çiftlik anlamına gelir ve “ak” müzik anlamına gelir. Bu isim, Japon imparatorluk hükümetinin Kore kültürüne ilişkin kültürel sömürgeleştirme politikaları tarafından kuruldu.

Samul nori, Pungmul nori’nin resmileştirilmiş, daha modern bir versiyonudur.

Samul nori, utdari pungmul’un (Güney Kore’nin Gyeonggi-do ve Chungcheong illerinin gut veya şaman töreni ritmi) müziğinin yanı sıra Yeongnam halk müziği ve Honam udo gut türlerinin daha çağdaş doğaçlamalar, detaylandırmalar ve kompozisyonlarla birleştirilmesiyle başladı.

Bu yerel tekerlemelerin orijinal müziği geleneksel animizm ve şamanizm ile doludur, ancak aynı zamanda Kore askeri müziği ve Kore Budizminin etkilerini de gösterir. Tam Pungmul nori genellikle rüzgar enstrümanlarının kullanımına sahip olsa da, Samul nori sadece yukarıda belirtilen dört vurmalı çalgılara sahiptir.

Bir samul nori performansını gördükten sonra, bir şair bir zamanlar dört enstrümanın her birini farklı bir hava unsuru olarak tanımladı: janggu yağmuru temsil eder; kkwaenggwari, Gök gürültüsü; Jing, rüzgarın sesleri; ve buk, bulutlar.[atıf (“Chun” anlamına gelen cennet, “Ji”, yani Toprak, ve “anlam” insanlar”) Olarak Chun-Ji Kore felsefe oyun (metal) jing ve kkwaenggwari göklerin seslerini temsil ederken aynı zamanda bu araçlara yansıyor: (deri) buk ve janggu dünyanın sesleri temsil eden, insanlar için gerekli.

Bu nedenle, insanların sesi olmadan Samul nori eksik olarak kabul edilir. genellikle sahnelenen bir tür olarak iç mekanlarda yapılsa da, Samul nori, doğal çevreye dayanan bir tarım toplumu olan geleneksel Kore kültürünü tasvir etmektedir. Samul nori güçlü, aksanlı ritimler, canlı vücut hareketleri ve enerjik bir ruh ile karakterizedir.

Samul nori, dünya çapında birçok Samul nori grubu ve kampı ile uluslararası popülerlik kazanmıştır. Güney Kore’de 1980’lerden bu yana, samul nori ve Batı enstrümanlarını birleştiren füzyon müziği miktarında belirgin bir artış oldu. Samul nori ayrıca Kore müzikal Nanta’da yaygın olarak kullanılmıştır.

En ünlü Samul nori topluluğu, müziği kırsal bir halk türünden çağdaş sahneye getirmekle tanınan Uluslararası ünlü Güney Koreli topluluk tarzındaki Samulnori’dir.[1] grup, Şubat 1978’de Janggu oyuncusu ve Eski Namsadang yıldızı sanatçısı Kim duk Soo (Kim duk Soo [4]), [2] Kim Young Bae (kkwaenggwari), Choi Tae Hyun (Jing) ve Lee Jong Dae (buk) ile birlikte kuruldu. Kim Young Bae’nin 1985’te ölümünden sonra Choi Jong Sil ile değiştirildi ve Lee Kwang Soo, Lee Jong Dae’nin yerini aldı.[5] grup, özellikle 1987’de Red Sun jazz grubu ile bir dizi Koreli olmayan toplulukla işbirliği yaptı ve bir Samul Nori/Red Sun CD’si 70.000 kopya sattı.[6] [7] ayrıca Ağustos 2000’de Japon taiko Grubu Kodo ile Japonya’daki Sado Adası’ndaki Earth Celebration Uluslararası Sanat Festivali’nde sahne aldılar.

Kim Duk Soo, daha geleneksel açık hava performanslarından kapalı mekanlara geçme seçimiyle ilgili olarak, Samulnori’yi kurduğu sırada, eski Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Chung Hee yönetiminin son yıllarında, Kore geleneksel müziğinin öğrenci hareketi ile ilişkili olduğunu ve bu tür Enstrümanları açık havada çalan herkesin tutuklanabileceğini belirtti. Böylece, genellikle Konser Salonu sahnelerinde kapalı olarak sunulan türün mevcut versiyonunu geliştirdi.

1993 yılında samulnori, yirmi sanatçıyı içerecek şekilde genişledi ve adını SamulNori Hanullim, Inc. olarak değiştirdi. (“Hanullim”, “büyük patlama” anlamına gelir.)

Etkili
Honamudonongak(Hunan udonongak), binari(vinari), seoljanggo oyun(Shijiazhua

Kaynak: Life in Korea ve Wikipedia

Master in the House 112.Bölüm Türkçe Alt Yazılı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın